Tue. Mar 19th, 2024

ANGAJAM COLABORATORI SAU PROJECT MANAGER – PROIECTE EUROPENE!

Organizația EURO EDUCATION FEDERATION anunţă selecţia pentru ocuparea unor posturi de MANAGER PROIECT / COORDONATOR ACTIVITĂŢI în Craiova, Bucureşti, Târgu Jiu (full-time). Federaţia EURO EDUCATION FEDERATION este o organizaţie internațională non-profit de tineret constituită în 2013; scopul acesteia este de a stimula şi sprijini participarea activă a tinerilor în diverse domenii ale vieţii în vederea exploatării întregului lor potenţial şi asigurarea sustenabilităţii durabile a comunităţilor în care trăiesc. Principalele tipuri de activităţi desfăşurate de organizaţie sunt: iniţiative/acţiuni locale de diverse tipuri, vizite de studiu, proiecte şi programe de voluntariat local, naţional şi internaţional, schimburi de tineret, cursuri de formare, seminarii, conferinţe, ateliere de lucru, întâlniri non-formale ale tinerilor, acţiuni de informare, consiliere şi prevenţie pe diverse domenii etc.

Profilul candidatului:

  • studii superioare în diverse domenii (preferabil: management, studii economice, relaţii internaţionale, comunicare şi relaţii publice etc.); tinerii absolvenţi vor avea prioritate!
  • experienţa în management de proiect, formare, training sau mediul asociativ la modul general (ONG, instituţii non-profit, organizaţii de tineret etc.) – constituie avantaj experienţa în proiecte, iniţiative şi acţiuni legate de sfera educaţiei non-formale, educaţie alternativă, voluntariat bun comunicator, cu abilităţi de relaţionare foarte bune;
  • cu experienţă în coordonarea unei echipe sau a unui grup de persoane, gestionarea de situaţii/bugete cunoştinţe avansate de limba romană şi limba engleză;
  • cunoaşterea unei alte limbi de circulaţie europeană constituie avantaj capacitate de lucru în echipe mixte, inclusiv echipe multiculturale;
  • lucrul cu voluntari locali şi/sau străini atenţie distributivă, coordonare, organizare individuală, flexibilitate persoană pro-activa, cu iniţiativa, dinamica şi capabilă să se adapteze unor diverse situaţii/medii competente digitale, de operare PC (Pachetul Office) şi utilizare a internetului capacitate de asimilare rapidă şi de concentrare în atingerea obiectivelor implicarea anterioară în activităţi de voluntariat sau în mediul ONG, în proiecte de tineret sau acţiuni extra-curriculare, precum şi într-o poziţie similară constituţie avantaj.

Responsabilităţile postului:

  • implicare în organizarea de proiecte de şi pentru tineret, în special cu finanţare europeană, de la stadiul de planificare şi pregătire până la evaluare/raportare;
  • realizarea unui program de activităţi în cadrul diverselor proiecte ale organizaţiei dezvoltarea unor relaţii de colaborare cu partenerii (locali sau internaţionali), organizarea aspectelor logistice, implementarea efectivă a unor activităţi;
  • acţiuni de recrutare, selecţie şi pregătire a voluntarilor pentru stagii de voluntariat internaţional coordonare de echipe de tineri (voluntari locali şi străini), grupuri, evenimente, iniţiative în special pe domeniile: social, cultural, educaţional şi sportiv.
  • dezvoltarea de iniţiative de fundraising sau colaborări cu mediul privat şi alte instituţii/autorităţi publice în vederea implementării unor iniţiative pe plan local evaluarea activităţilor şi raportarea acestora prin intermediul diverselor instrumente interne promovarea unor acţiuni şi activităţi ale organizaţiei în mediul online şi offline dezvoltarea şi coordonarea de iniţiative proprii.

Organizaţia EURO EDUCATION FEDERATION oferă:

  • remuneraţie aferentă, în baza activităţii prestate şi a obiectivelor atinse dezvoltare personală şi profesională prin implicarea în proiecte europene pentru tineri dobândirea unei experienţe de muncă în cadrul unei organizaţii non-guvernamentale şi dobândirea de experienţă în management de proiect mediu de lucru atractiv şi o echipă tânără şi dinamică program flexibil acces PC + internet, telefon şi alte resurse/echipamente necesare desfăşurării activităţilor în funcţie de context prioritate şi participare gratuită la proiectele, activităţile organizaţiei sau desfăşurate în parteneriat cu alte structuri (inclusiv la nivel internaţional) posibilitatea de instruire şi formare continuă în cadrul organizaţie sau participarea la cursuri şi seminarii în exterior ca reprezentant al organizaţiei oportunităţi de networking la nivel local, regional, naţional şi internaţional.

Procedura de aplicare:

Persoanele interesate de această poziţie sunt rugate să trimită un CV (Europass) şi o (scurtă) scrisoare de intenţie specifică pentru acest post la următoarea adresă de e-mail:

yonescumarius@gmail.com

euro.education.federation@gmail.com

Doar aplicaţiile complete şi corect completate vor fi luate în considerare, iar candidaţii pre-selecționați vor fi contactaţi pentru un interviu. Procesul de selecţie poate include şi alţi paşi care vor fi abordaţi în cadrul interviului şi eventual o perioadă de probă.

Contact

Ionescu Marius,

Tel.: 0770 580 840